Planuri de invațământ

DMR (Dept. de Mecatronică și Robotică) gestioneaza două programe de studii la licență:

DMR (Dept. de Mecatronică și Robotică) gestioneaza un program de studii la master:

MR I    
S1 TITULAR CURS TITULAR APLICATII
1 Analiză matematică  M. BOUREANU M. BOUREANU
2 Algebră liniară, geometrie analitică şi diferenţială F. MUNTEANU M. POPESCU
3 Fizică I. PALARIE E. MORANTALE
4 Chimie E. BADEA E. BADEA
5 Programarea calculatoarelor şi limbaje de programare RESCEANU IONUT PETCU FLORINA
6 Informatica aplicata 1 PANA CRISTINA PANA CRISTINA
7 Limba engleză 1 A. STOIAN A. STOIAN
8 Educaţie fizică și sport 1 D. CIOCANESCU D. CIOCANESCU
S2    
1 Metode numerice RACILA M. TEMEREANCA L.
2 Matematici speciale CONSTANTINESCU D. POPESCU GEORGE
3 Electrotehnică SIRBU O. RUINEANU L.;NICOLAE S.
4 Sisteme de acţionare  PATRASCU DANIELA PATRASCU DANIELA
5 Mecanică MARIN M. ROMANESCU A.
6 Grafică asistată de calculator SASS LUDMILA MARINESCU G.
7 Limba engleză 2 A. STOIAN A. STOIAN
8 Educaţie fizică și sport 2 D. CIOCANESCU D. CIOCANESCU
       
MR II    
S1 TITULAR DISCIPLINA TITULAR APLICATII
1 Electronică PURCARU DORINA SULEA CONSTANTIN
2 Analiza şi sinteza dispozitivelor numerice PANA CRISTINA A.TARSCULESCU
3 Teoria sistemelor  DANIELA DANCIU A. IACOB
4 Baze de date STOIAN VIOREL A. PETRESCU
5 Baze de date – proiect STOIAN VIOREL  
6 Informatică aplicată 2 RESCEANU IONUT TRĂŞCULESCU A.
7 Marketing  NICULESCU MARIUS NICULESCU MARIUS
8 Limba engleză 3 BUSU ADRIAN-FLORIN BUSU ADRIAN-FLORIN
9 Educaţie fizică 3    
S2    
1 Electronică digitală NICOLA SORIN TRĂŞCULESCU A.
2 Informatica aplicata 3 BIZDOACA NICU PETCU FLORINA
3 Bazele sistemelor mecatronice  NITULESCU MIRCEA NITULESCU MIRCEA
4 Bazele roboticii NITULESCU MIRCEA MIHAELA FLORESCU
5 Arhitectura calculatoarelor numerice COJOCARU DORIAN MARINIUC A.
6 Protecția mediului SULEA CONSTANTIN SULEA CONSTANTIN
7 Limba engleză 4 BUSU ADRIAN-FLORIN BUSU ADRIAN-FLORIN
8 Practică* 1 (3 săpt. = 90 ore) PATRASCU DANIELA  
9 Educaţie fizică 4    
       
ROB III    
S1 TITULAR DISCIPLINA TITULAR APLICATII
1 Comunicații mobile NICULESCU MARIUS NICULESCU MARIUS
2 Automate şi microprogramare POPESCU DORIN PATRASCU DANIELA
3 Automate şi microprogramare -proiect PATRASCU DANIELA  
4 Materiale și structuri inteligente BIZDOACA NICU BIZDOACA N.;PETCU FLORINA
5 Sisteme de conducere în robotică NITULESCU MIRCEA NITULESCU MIRCEA
6 Senzori şi sisteme senzoriale PURCARU DORINA PURCARU D.; FIRINCĂ D.
7 Microcontrolere, microprocesoare SORIN NICOLA RESCEANU IONUT
8 Microcontrolere, microprocesoare - proiect SORIN NICOLA  
9 Mecanica fluidelor EUGEN BOBASU M. MAMULEANU
S2    
1 Sisteme mecatronice POPESCU DORIN POPESCU D.; ROIBU H.
2 Sisteme mecatronice - proiect POPESCU DORIN  
3 Dinamica robotilor STOIAN VIOREL STOIAN VIOREL
4 Dinamica robotilor - proiect PETCU FLORINA  
5 Ingineria reglării ŞENDRESCU DORIN BUJGOI L.G.
6 Transmisii de date NICULESCU MARIUS NICULESCU MARIUS
7 Proiectare asistată de calculator COJOCARU DORIAN VLADU C.
8 Sisteme încorporate (Embedded systems) RESCEANU IONUT CISMARU C.
9 Mașini unelte cu comandă numerică MANTA FLORIN MANTA FLORIN
10 Practică* 2 (3 săpt. = 90 ore) PATRASCU DANIELA  
       
MCT IV    
S1 TITULAR DISCIPLINA TITULAR APLICATII
1 Software industrial IONETE COSMIN UNGURITU G.
2 Inteligenţă artificială COJOCARU DORIAN MANTA FLORIN
3 Dinamica sistemelor mecatronice STOIAN VIOREL STOIAN VIOREL
4 Structuri mecatronice cu automate programabile POPESCU DORIN POPESCU DORIN
5 Structuri mecatronice cu automate programabile - proiect POPESCU DORIN  
6 Optomecatronică COJOCARU DORIAN MANTA FLORIN
7 Echipamente periferice și birotică PATRASCU DANIELA PATRASCU DANIELA
8 Sisteme flexibile de fabricaţie NITULESCU MIRCEA NITULESCU MIRCEA
S2    
1 Sisteme de achiziţie şi interfeţe SELIŞTEANU DAN CONSTANTINESCU R.
2 Fabricație virtuală POPESCU DORIN GUŢĂ N.
3 Elaborare proiect de diplomă    
4 Practică elaborare proiect de diplomă (4 săptămăni)    
5 Mecatronica automobilului MANTA FLORIN MANTA FLORIN
6 Mecatronica sistemelor biomedicale PANA CRISTINA PANA CRISTINA
7 Software pentru sisteme mecatronice  NICU BIZDOACA TRĂŞCULESCU A.
       
SCR I    
S1 TITULAR DISCIPLINA TITULAR APLICATII
1 Arhitecturi şi sisteme în robotică şi mecatronică MIHAELA FLORESCU MIHAELA FLORESCU
2 Bionică NICU BIZDOACA PATRASCU DANIELA
3 Aplicatii cu comenzi numerice MANTA FLORIN MANTA FLORIN
4 Microcontrolere şi sisteme integrate SORIN NICOLA SORIN NICOLA
5 Practica de cercetare/proiectare 1    
S2    
1 Arhitecturi neconvenţionale de roboţi NICU BIZDOACA MIHAELA FLORESCU
2 Automotive control SELIŞTEANU DAN SELIŞTEANU DAN
3 Aplicații de reglare pentru structuri mecatronice ŞENDRESCU DORIN ŞENDRESCU DORIN
4 Limbaje de programare pentru baze de date STOIAN VIOREL STOIAN VIOREL
5 Productică şi tehnologii moderne NITULESCU MIRCEA NITULESCU MIRCEA
6 Practica de cercetare/proiectare 2    
       
SCR II    
S1 TITULAR DISCIPLINA TITULAR APLICATII
1 Instrumentaţie virtuală ROMAN MONICA ROMAN MONICA
2 Structuri robotice medicale PANA CRISTINA PANA CRISTINA
3 Ingineria asistată de calculator COJOCARU DORIAN C. VLADU
4 Medii şi tehnologii software avansate RESCEANU IONUT RESCEANU IONUT
5 Aplicații de conducerea robustă a roboţilor D. POPESCU D. POPESCU
6 Practica de cercetare/proiectare 3    
S2    
1 Practica de cercetare 4    
2 Practica elaborare disertaţie    
3 Etică și integritate academică OGARCĂ R. OGARCĂ R.
>August 2021
Lun Mar Mie Joi Vin Sam Dum
2627282930311
2345678
9101112131415
16171819202122
23242526272829
303112345
Burse sociale și de merit - sem. 2/2020-2021
18/5/2021

Vă invităm să consultați următoarele documente: - bursele sociale pentru sem. al II-lea ... Citește ...

Selecție candidați pentru mobilități Erasmus+ pe perioada sem. I/2021-2022
18/5/2021

Facultatea de Automatică, Calculatoare și Electronică, organizează o selecţie a studenților ... Citește ...

Studenți potențiali bursieri - sem. 2/2020-2021
18/5/2021

Studenții potențial bursieri pot fi consultați în lista de mai jos: - licență, aici - ... Citește ...